رفع سریع کبودی بدن

انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه _ گاهی اوقات کبودی پوست اجتناب ناپذیر است، اما می تواند دردناک و ناخوشایند نیز باشد. در این مقاله راه های کاهش درد و محو شدن سریع کبودی را برای شما بیان خواهیم کرد.
 
زمین خوردن، وارد آمدن محکم ضربه و یا نیشگون گرفتن باعث آسیب عروق خونی کوچک زیر پوست می شود. در این حالت خون از مویرگ ها به بیرون و به بافت اطراف آن تراوش می کند.

در حالی که شما موقع کبودی رنگ های سیاه و آبی را می بینید، اگر بخواهیم این رنگ ها را تجزیه کنیم، رنگ های بنفش، سبز و زرد را در برمی گیرند. معمولا اگر کبودی درمان نشود، ۱۰ تا ۱۴ روز طول می کشد تا محو گردد.

هر چند کبودی خودبخود برطرف خواهد شد، ولی می توانید با اقداماتی درد آن قسمت را کاهش داده و فرایند محو شدن را سرعت ببخشید:

اول، کاهش جریان خون به منطقه با استفاده از یخ و بستن باند کشی برای به حداقل رساندن تغییر رنگ پوست.

دوم، استفاده از گرما برای افزایش گردش خون و کمک به محو شدن خون جمع شده تا جایی که پوست آسیب نبیند.

برخی پمادهای گیاهی و کمپرس ها می توانند به پاک کردن آثار باقی مانده از کبودی کمک کنند.
کاهش کبودی با یخ
بعد از ضربه فورا از یخ استفاده کنید. اگر شما رگ های خونی اطراف منطقه آسیب دیده را سرد کنید، خون کمتری به بافت اطراف نشت خواهد کرد. بسته های یخ (کمپرس سرد) آماده در داروخانه ها به فروش می رسند که به طور خاص برای صدمات طراحی شده اند و می توانید از آن ها استفاده کنید.

اگر شما در حال حاضر مجهز به این کمپرس ها نیستید، می توانید یک پارچه را در آب یخ خیس کرده  و آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی محل کبودی قرار دهید. همچنین می توانید  از بسته سبزی منجمد کمک بگیرید. به طوری که آن را در یک حوله بپیچید و آن را ۱۰ دقیقه روی پوستتان قرار دهید. نباید آن قدر این کار را ادامه بدهید تا پوست تان یخ زده و آسیب ببیند.

اگر دست یا پای تان آسیب دیده، سریعا یک باند کشی اطراف قسمت آسیب دیده بپیچید. این کار از نشت خون به قسمت های اطراف جلوگیری کرده و کبودی شدید نخواهد شد.

کاهش جریان خون به منطقه آسیب دیده می تواند به حداقل رساندن کبودی کمک کند؛ برای مثال اگر پایتان آسیب دیده، بنشینید و زیر پایتان بالش بگذارید، به طوریکه پایتان بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد.
حرارت را بالا ببرید
پس از سرد کردن محل کبودی به مدت ۲۴ ساعت، از حرارت استفاده کنید تا به گردش خون بیشتر در منطقه آسیب دیده و محو شدن کبودی کمک کند.

شما می توانید پی در پی کمپرس گرم را زیر یا روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. یک بطری آب گرم کارساز خواهد بود. همچنین می توانید از حوله گرم شده با اتو کمک بگیرید.

مخلوط سرکه با آب گرم نیز به روند درمان کمک خواهد کرد. سرکه سبب افزایش جریان خون در سطح پوست شده و  به پخش خون در منطقه کبودی کمک می کند.
آیا باید به پزشک مراجعه شود؟
اگر کبودی مشکوک به نظر می رسد، به پزشک مراجعه کنید. اگر کبودی در قسمت هایی که آسیب ندیده اند ظاهر شود، آن را نادیده نگیرید. گاهی اوقات کبودی علامتی از بیماری های خطرناک مانند هموفیلی، لوسمی و کم خونی آپلاستیک است.

اگر کبودی در محل مفصل بود و به تورم منجر شد، اگر کبودی پس از یک هفته محو نشد، اگر با درد شدید و یا تب همراه بود و یا اگر کبودی در کنار سر و در بالای گوش بود (این منطقه به راحتی می شکند)، به پزشک مراجعه کنید.
نکات
داروهایی مانند آسپیرین که رقیق کننده خون می باشند، می توانند به تجمع زودتر خون در بخش آسیب دیده منجر شده و کبودی را تشدید کنند. این امر در مورد ایبوپروفن نیز صدق می کند.

اگر برای جلوگیری از ابتلا به حمله ی قلبی و یا مشکلات دیگر از آسپرین استفاده می کنید، با پزشک در مورد مشکل خود صحبت کنید، اما هرگز مصرف این دارو را قطع نکنید. می توانید برای توقف درد از استامینوفن استفاده نمایید.

استفاده از جعفری کوبیده شده در محل کبودی، گیاه ارنیکا، روغن مخمر، کرم ویتامین k و مصرف آناناس نیز برای رفع کبودی مفید خواهند بود.