ذخیره خون بندناف نوزاد در بانک خون رویان هرمزگان افزایش پیدا کرد

انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه _ پایگاه خبری ایرانیان موفق _مسؤول بانک خون رویان هرمزگان از افزایش ۱۸ درصدی ذخیره خون بندناف نوزاد در بانک خون رویان هرمزگان نسبت به مدت مشابه سال گذشته و ذخیره مایع آمنیون برای اولین بار در استان تا پایان امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق ، ابراهیم کوهکن با اعلام این خبر اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۴۰ قرارداد نمونه‌برداری خون بندناف با متقاضیان بسته شده است. وی با بیان اینکه از ابتدای راه‌اندازی بانک خون رویان در هرمزگان هزار و ۲۷۰ خون بندناف نوزاد در این مرکز ذخیره شده است، افزود: بانک خون بندناف رویان هرمزگان سال ۸۸ در استان راه‌اندازی شد. کوهکن با اشاره به اینکه این مرکز علاوه بر ارائه خدمات به هرمزگانی‌ها به مراجعه‌کنندگان استان‌های بوشهر و فارس هم خدمات ارائه کرده است، اضافه کرد:  زمان نگهداری خون بندناف نوزاد ۲۰ سال است.

مسؤول بانک خون رویان هرمزگان با بیان اینکه هزینه نگهداری خون بندناف نوزادان در هنگام قرارداد دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در دو قسط با فاصله زمانی ۳ ماه است، تصریح کرد: از خون بندناف برای درمان بیماری‌هایی مانند تالاسمی، سرطان، دیابت و آلزایمر استفاده می‌شود، خون باقیمانده در بندناف و جفت نوزاد سرشار از سلول‌های بنیادی بسیار پرتوان و زنده است که در اثر تکثیرهای پی‌درپی دچار پیری نمی‌شوند و با تزریق یا جایگزینی این سلول‌ها می‌توان به بهبودی سلول‌های آسیب‌دیده کمک کرد.

کوهکن در پایان با اشاره به اینکه تا پایان امسال برای نخستین بار در هرمزگان مایع آمنیون در بانک خون رویان استان ذخیره می‌شود، عنوان کرد: این مایع برای رفع سوختگی‌ها و پانسمان بیولوژیکی استفاده می‌شود.