دکتر حسین اسلامبولچی

دکتر حسین اسلامبولچی(Hossein Eslambolchi)
(متولد ۱۳۳۸ ه.ش) مهندس و مخترعی پرکار است که عمدتا به خاطر نقش برجسته‌اش در شرکت ای‌تی‌اند‌تی (AT&T)؛ بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی ایالات متحده، شناخته می‌شود.

وی در سال ۱۳۶۵ ه.ش بهAT&T Bell Laboratories پیوست، پله‌های ترقی را طی کرد و در نهایت به سمت‌های مدیر ارشد فناوری، مدیر ارشد اطلاعات، رییس AT&T Labs و رییس AT&T Global Network Services منصوب شد و از سال ۱۳۸۲ ه.ش به بعد نقش مهمی در کمیته‌ی عالی اجرایی شرکت ایفا کرد.

وی تا مدت‌ها فرآیند دگرگونی شبکه‌ها، سیستم‌ها و خدمات ای‌تی‌اند‌تی را رهبری کرده و پس از ادغام این شرکت در SBC در به سال ۱۳۸۴ ه.ش آن را ترک گفت. زمان جدایی وی از شرکت، نشریه‌ی بیزنیس‌ویک (BusinessWeek) او را «بازی‌گر اصلی حفظ موقعیت ای‌تی‌اند‌تی به عنوان رهبر فناوری» دانست و از او به عنوان «خیال‌پردازی جسور اما عمل‌گرا» یاد کرد.

دکتر اسلامبولچی سال‌ها به عنوان متخصص راهبردهای فناورانه به مدیران ارشد شرکتش خدمت کرد. یکی از پیش‌بینی‌های او این بود که «IP همه چیز را خواهد خورد.» بر همین اساس معماری‌ای را پیشنهاد کرد که تمام خدمات مبتنی بر IP‌ شوند و با یک‌دیگر و با هر دستگاه مبتنی بر IP دیگری کار کنند. کتابی که وب اخیرا به نام «چشم‌انداز ۲۰۲۰» منتشر کرده، پایه‌های صنعت ارتباطات جهان را برای دو دهه‌ی آتی پی‌ریزی کرده است.

وی مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای خود را در رشته‌ی مهندسی برق با بالاترین رتبه از دانشگاه کالیفرنیا دریافت کرد. از سال ۱۳۸۵ ه.ش. تا کنون عضو هیات مدیره‌ی فناوری‌های لایت‌اسکیپ (Litescape Technologies) و عضو هیات مشاورین دانشکده‌ی برق دانشگاه کالیفورنیا است. برخی از جوایزی که دکتر اسلامبولچی موفق به دریافت‌شان شده عبارت است از:

«فرد نمونه»‌ سال ۱۹۹۹ شرکت (بالاترین نشان افتخار در ای‌تی‌اند‌تی)
«مخترع سال» سال ۲۰۰۱ از سوی تالار مشاهیر مخترعین نیوجرسی
ثبت بیش از ۹۰۰ حق اختراع تا سال ۲۰۰۵
گفتنی است که درآمد وی در زمان ترک ای‌تی‌اند‌تی حدود ۶ میلیون دلار در سال بود!
«ما باید مکانی ایجاد کنیم که نیروی مغناطیسی عظیمی داشته باشد، تا بتواند کارکنان را اول صبح به سر کار بکشاند و دم غروب رهای‌شان کند؛ جایی که جوی الکترومغناطیس داشته باشد.»

✍️ دیدگاه شما 🙏