دانش آموختگان صنعتی شریف موفق به ساخت ربات خودروی پرنده شدند

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _ جمعی از دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف برای اولین بار موفق به طراحی و ساخت ربات تبدیل شونده دو منظوره ای شدند که می تواند مانند یک خودرو روی زمین حرکت کند و در عین حال با تغییر وضعیت ساختاری، به شکل یک وسیله پرنده برای طی مسافت های هوایی درآید.

به گزارش انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه از دانشگاه صنعتی شریف، گروهی از مهندسان و فارغ التحصیلان دانشکده های مهندسی هوافضا و برق دانشگاه صنعتی شریف موفق به توسعه مقیاس بدون سرنشین از خودرو پرنده شدند که مشابه خارجی ندارد. این ربات ماژولار قابلیت حرکت روی خشکی و پرواز با تغییر آرایش ساختاری را دارا است.

این تیم در مسابقات بین المللی نوآوری های آینده صنعت خودرو در فرانسه موفق به راهیابی به جمع ۲۴ تیم نهایی از بین هزار و ۷۰۰ تیم از حدود ۸۰۰ دانشگاه جهان شده است. استارتاپ FlyUPAV متشکل از جمعی از فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی برق و هوافضای دانشگاه صنعتی شریف و متخصصان داخلی و خارجی، با هدف ساخت خودروی پرنده سرنشین دار برای مصارف داخل شهری مشغول به فعالیت است.این استارتاپ تاکنون موفق به ثبت بیش از چهار اختراع بین المللی در آمریکا و سه اختراع ملی در حال تکمیل ‘پروتوتایپ’ ربات ماشین پرنده شده است.

دانش آموخته مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشکده مهندسی هوافضا و سرپرست این تیم می گوید: ما توانستیم پس از تلاش یک ساله روی ابعاد مختلف استارتاپ خودرو پرنده، پنج ثبت اختراع در کشور آمریکا داشته باشیم و در جشنواره های مختلف کارآفرینی در سطح بین المللی شرکت کنیم. علی سالم افزود: تیم ما نه تنها برای مختصات فنی طرح زمان گذاشت، بلکه روی مدل درآمدزایی و کسب و کار این طرح نیز به صورت حرفه ای زمان گذاشته و در ترسیم مدل کسب و کار و درآمدزایی این استارتاپ، به سطحی رسیدیم که قابلیت ارائه به سرمایه گذاران بزرگی از دره سیلیکون (Silicon Valley) نیز پیدا کرده ایم.
به گفته وی، با اینکه شتاب دهنده Plug&Play از دره سیلیکون به طرح اختراعی ربات خودروی پرنده علاقمند شده اند، اعضای این تیم ایرانی هنوز دنبال یافتن سرمایه گذاران بهتری هستند.

سالم یادآور شد: این طرح توانسته در همین مدت کوتاه شاهد بازخورد بین المللی مناسبی در جشنواره های کارآفرینی باشد، البته استارتاپ خودرو پرنده در دنیا به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد؛ بنابراین ما با حضور موفق توانستیم جزء مدعیان در این حوزه باشیم، اما هنوز جای کار زیادی وجود دارد. این دانش آموخته شریفی در خصوص عنوان هایی که این تیم توانسته در عرصه های بین المللی کسب کند، بیان داشت: تیم ما توانست در مسابقات نوآوری های صنعت خودرو در فرانسه (Valeo Innovation Challenge) از میان ۸۰۰ دانشگاه از سراسر دنیا به مرحله نهایی راه یابد و در مسابقات شرکت های نوپا از طرف SeedStarWorld و مسابقات MassChallenge در بوستون آمریکا شرکت کند.

وی دریافت دعوتنامه از شتابدهنده KickStart در زوریخ سوییس و راهیابی به مرحله نهایی از بین سه هزار استارتاپ از سراسر دنیا را از دیگر موفقیت ها و افتخارات این تیم ذکر کرد. سالم درخصوص کاربردهای ربات خودروی پرنده نیز گفت: امروزه وجود ربات های دومنظوره برای انجام طیف خاصی از ماموریت ها ضروری به نظر می رسد و به صورت متداول ربات ها در دو فرم ربات ماشین یا ربات پرنده شناخته می شوند.

وی ادامه داد: ربات زمینی به رباتی اطلاق می شود که روی سطوح زمین مانور حرکتی انجام دهد و ربات پرنده توانایی انجام مانورهای هوایی دارد و اختراع حاضر، ربات دومنظوره ای است که می تواند مانند یک خودرو روی زمین حرکت کند و در عین حال با تغییر وضعیت ساختاری به شکل یک وسیله پرنده برای طی مسافت های هوایی درآید.

سالم خاطرنشان کرد: این تغییر آرایش به ربات این امکان را می دهد که از عهده ماموریت های زمینی و هوایی همزمان برآید و از قابلیت های این ربات دومنظوره می توان به عکس برداری و فیلم برداری، داده برداری و حمل کالا اشاره کرد. این مبتکر جوان افزود: از این ربات می توان به عنوان یک پلتفرم رباتیک پایه آزمایشگاهی برای تست و ساخت نسل آینده خودرو پرنده سرنشین دار استفاده کرد.

وی بیان داشت: ما برای اختراع این ربات مجبور شدیم تا چرخ دومنظوره ای را از نو اختراع کنیم که این چرخ در اداره کل مالکیت معنوی آمریکا به ثبت رسیده و در حال ثبت در ایران است. این دانشمند ایرانی اظهار کرد: در زمان حاضر رقیبان ما از آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، انگلیس و اسلوواکی در حال توسعه نسخه آزمایشی خودروی پرنده هستند اما ما نسخه بدون سرنشین را آزمایش کردیم.

وی طراحی و ساخت موتورسیکلت پرنده یا نسخه سرنشین دار ربات را به عنوان برنامه های بعدی این تیم عنوان کرد و گفت: این موتورسیکلت پرنده یک سری تست های شبیه سازی در نرم افزارهای مهندسی را طی کرده و پس از سرمایه گذاری، ساخت نسخه سرنشین دار را آغاز خواهیم کرد و این طرح نیز مانند نسخه رباتیک خود نمونه عینا خارجی ندارد و از این حیث می توان آن را اولین موتورسیکلت پرنده تبدیل شونده برای مصارف شهری در دنیا نامید.

این دانش آموخته صنعتی شریف خواستار حمایت مسئولان کشور از این طرح نوآورانه شد و گفت: مسئولان دانشگاه با محدودیت هایی مواجه هستند اما امیدواریم که بتوانیم با دریافت کمک های مادی و معنوی آنها به نتایج مطلوب تری دست یابیم.