جایزه شیمی و بیو شیمی دانشگاه UCLA به دانشمند ایرانی رسید

انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه _دانشگاه UCLA اعلام کرد جایزه عالی شیمی و بیو شیمی خود در سال ۲۰۱۷ را به دکتر سپهر سرشار شیمی‌دان و دانشمند کاشف در رشته امور دارویی اهدا خواهد کرد و از وی برای سخنرانی ویژه مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان این دانشگاه در سال ۲۰۱۷ دعوت کرده است. این سخنرانی شنبه ۱۷ جون ۲۰۱۷ در صحن اصلی دانشگاه برگزار خواهد شد.

به گزارش آهاد _دکتر سپهر سرشار در هنگامی که دانشجوی مقطع کارشناسی در دانشگاه UCLA بود، با پیشنهاد مشاورش رشته تحصیلی خود را از ریاضی به شیمی تغییر داد. در سال ۱۹۸۹ پس از دریافت مدرک کارشناسی برای تحصیلات تکمیلی در رشته شیمی به دانشگاه هاروارد پیوست. او در سال ۱۹۹۴ نخستین کار حرفه­‌ای  خود را آغاز کرد و به عنوان شیمیدان دارویی به کمپانی «اونتوژن» در سن‌­دیه­‌گو که پیشگام شیمی ترکیبی بود، ملحق شد.

در سال ۲۰۰۱ دکتر سرشار شرکت شیمی –‌ دارویی آسپکس را تاسیس کرد که در ۲۰۱۵ توسط کمپانی توا به مبلغ سه و نیم میلیارد دلار خریداری شد.

از مهمترین کارهای دکتر سپهر سرشار می­‌توان به تولید داروی ضد تشنج در بیماری هانتینگتون، دیسکینزی کینزیا و سندروم تورت نام برد که توسط اتحادیه دارویی و غذای ایالات متحده (FDA) تایید شده است.

تا کنون دکتر سپهر سرشار چندین مقاله علمی نوشته و بیش از یکصد اختراع نیز به نام خود ثبت کرده است. او در حال حاضر در یک شرکت خانوادگی به نام پریتوس پارتنرز درگیر است که توسعه املاک و مستغلات تجاری فعال است و از زمان بازنشستگی پدرش در سال ۲۰۱۵، عهده ­دار مدیریت این کمپانی است. اوقات فراغت دکتر سرشار به سفر، سیر و سیاحت، اسکی و غواصی می­‌گذرد.

دکتر سرشار فرزند نخست خانواده سرشار(هما و نجات) است که مادرش به دلیل بیش از نیم قرن فعالیت برجسته فرهنگی به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین روزنامه‌نگاران مستقل ایرانی‌آمریکایی سال گذشته موفق به اخذ جایزه ارزشمند میراث آمریکایی شد.