برترین های ایده مهندسی پزشکی معرفی شدند

انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه _ سومین ایده بازار مهندسی پزشکی با معرفی ایده های برتر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق ، مرحله نهایی رقابتهای سومین ایده بازار مهندسی پزشکی شامگاه یکشنبه با حضور صاحبان ایده ها، هیات داوران، اعضای هیات علمی، فعالان صنعتی و دانشجویان برگزار شد. دبیر اجرایی سومین ایده بازار مهندسی پزشکی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، آمار طرح ها و ایده های ارسال شده به دبیرخانه این رویداد تخصصی را حدود ۶۰ مورد اعلام کرد و گفت: در غربالگری اولیه، ۱۷ طرح انتخاب و راهی مرحله دوم رقابتها شدند و نهایتا ۹ طرح به مرحله پایانی ایده بازار راه یافتند که از این تعداد، ۶ طرح به صورت ارائه شفاهی و سه طرح به صورت پوستر ارائه شد.

محمد فیروزمکان درباره تفاوت های ایده بازار امسال با دو دوره گذشته نیز توضیح داد: ایده بازارهای قبلی به صورت بسیار تخصصی برگزار شد به عنوان مثال، محوریت این رویداد در سال گذشته به مهندسی پزشکی سالمندان اختصاص داشت و همین امر تا حدودی روی کیفیت و کمیت طرح های ارسالی تاثیر منفی داشت بنابراین امسال تصمیم گرفتیم تمام طرح ها و ایده ها در حوزه مهندسی پزشکی را پذیرش کنیم.

در سومین ایده ‌بازار تخصصی مهندسی پزشکی، ۶ طرح شامل پنی‌سیلین آماده، طراحی و ساخت هولتر فشارخون مبتنی بر تلفن همراه با به کارگیری سیگنال‌های الکتروکاردیوگرام و فوتوپلتیسموگرافی، سیستم تسریع‌کننده درمان شکستگی و فیزیوتراپی بلادرنگ، تصویر سه‌بعدی ستون فقرات در تشخیص بیماری اسکولیز و ساخت دقیق‌تر بریس‌های درمانی، طراحی و ساخت دستگاه خودکار رنگ‌آمیزی ذیل نلسون ویژه تشخیص بیماری سل ریوی در مناطق اندمیک و ماساژور درمان کننده خونریزی‌ها و تورم‌های درون مفصلی مخصوص بیماران هموفیلی با استفاده از اثر پلتیر به صورت شفاهی توسط صاحبان ایده ها در برابر هیات داوران و حاضران در ایده بازار مطرح شد.

سه طرح بریس بی‌حرکت‌کننده سبک برای محافظت و یا اصلاح ناهنجاری‌های اندام‌های فوقانی و تحتانی، دستگاه ثبت سیگنال نبض و دستگاه سنجش عملکرد کابل الکتروکاردیوگرام نیز از جمله طرح هایی بود که به صورت پوستر در این رویداد تخصصی ارائه شد. پس از جمع بندی امتیازها، طرح ‘ماساژور درمان کننده خونریزی ها و تورم های درون مفصلی مخصوص بیماران هموفیلی با استفاده از اثر پلتیر’ متعلق به مسعود مکوندی به عنوان ایده نخست ایده بازار مهندسی پزشکی معرفی شد.

محمدعباد رفعت نیز با ارائه ‘طراحی و ساخت دستگاه خودکار رنگ آمیزی ذیل نلسون ویژه ی تشخیص بیماری سل ریوی در مناطق اندمیک’ موفق به کسب رتبه دوم این رقابتها شد. عنوان ایده سوم نیز به ‘طراحی و ساخت هولتر فشارخون مبتنی بر تلفن همراه’ متعلق به سیده سمیه موسوی رسید. طرح سنا السادات رضوی نیز با عنوان ‘دستگاه سنجش عملکرد کابل الکتروکاردیوگرام’ موفق به کسب ایده برتر در بخش ارائه پوستری این دوره از ایده بازار مهندسی پزشکی شد.

رویدادهای ملی ایده بازار با استناد به اقدام ملی ۸ و ۹ از راهبرد کلان ۳ نقشه جامع علمی کشور برگزار می‌شود. حمایت از ایجاد مراکز خدمات پشتیبان «ایده تا بازار»، ساماندهی فن بازارهای عمومی و ایجاد فن بازارهای تخصصی در حوزه های اولویت دار کشور، از اقدامات ملی راهبرد کلان ۳ نقشه جامع علمی کشور است.

دفتر ایده بازار دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکنون حدود۲۰ رویداد تخصصی و عمومی برگزار کرده است.