این سرطان ۲۶۳درصد رشد جهانی داشته است + علائم هشدار دهنده

انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه _ بنابر گزارش آخرین آمار مرکز تحقیقات سرطان، از هر دو نفر یک نفر در انگلستان به این سرطان شایع مبتلا هستند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از Dailymail، در حال حاضر شایع‌ترین سرطان‌ها در جهان سرطان پستان، پروستات و ریه شناخته شده است. اما تحقیقات جدید کلینیک مایو نشان می‌دهد دو نوع از سرطان پوست در جهان به شدت رو به افزایش است.

نتایج اخیر اعلام کرد حدود ۲۶۳ درصد سرطان کارسینوم سلول سنگفرشی و ۱۴۵ درصد سرطان کارسینوم سلول بازال در جهان افزایش چشمگیری داشته است.

کارسینوم سلول سنگفرشی، این سرطان بیشتر گرایش به پوست‌هایی دارد که به مدت طولانی در معرض آفتاب شدید قرار می‌گیرند. این سرطان اغلب در قسمت‌هایی از بدن دیده می‌شود که بیشتر در معرض نور خورشید هستند مانند صورت و گردن و پشت دست.

در زنان حتی ممکن است در پایین پاها هم دیده شود. کسانی که از تخت‌های برنزه کننده استفاده می‌کنند درصد ابتلای بیشتری برای دچارشدن به این نوع سرطان دارند. این سرطان ممکن است دیگر بخش‌های بدن را هم درگیر کند اما با تشخیص فوری، این بیماری درمان پذیر است.

کارسینوم سلول بازال، این سرطان رشد آهسته سرطان پوست است. این نوع از سرطان پوست، رایج‌ترین شکل سرطان در جهان است. بیشتر سرطان‌های پوست، سرطان سلول بازال هستند. سلول‌های سرطان پوست بازال در افراد بالای ۴۰ سال شایع‌تر است با این حال، در افراد جوان نیز دیده می‌شود.

زنان ۳۰ تا ۴۹ سال بیشترین آمار مبتلایان را به خود اختصاص داده‌اند. عواملی از جمله قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رنگ پوست، کک و مک و سابقه خانوادگی درصد ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد.

۵ نشانه شایع و هشدار دهنده این سرطان :
۱.توده صورتی که مثل مروارید است

در نوع کارسینوم سلول بازال نقاطی برجسته و اغلب براق و شفاف در سطح پوست پدید می‌آید. البته برخی به دلیل رنگدانه‌های ملانین به جای براق، تیره(قهوه‌ای و سیاه) به نظر می‌رسند. این توده‌های صورتی بیشتر در نواحی سینه، کمر، بازوها، پاها و پوست سر ایجاد می‌شوند. این توده به آرامی بزرگ شده و به یک زخم بدون درد اما با خونریزی ایجاد می‌شود.
۲. توده صورتی با سطح زبر و پوسته و پوسته شده
کارسینوم سلول سنگفرشی، به عنوان یک توده صورتی با سطحی زبر و خشن روی پوست پدید می‌آید. این توده با لمس به راحتی خونریزی می‌کند و یک زخم عمیق را روی پوست به جای می‌گذارد.
۳. زخمی که بهبود پیدا نمی کند
لکه‌ها و زخم‌های متعددی روی بدنتان پدید می‌آید. اما اگر این زخم‌ها بیش از ۴ هفته بهبود پیدا نکند، بسیار جدی و خطرناک تلقی می‌شود و نیاز به معاینه متخصص دارد. هر زخمی که درد، خارش، دلمه و خونریزی بیش از ۴ هفته داشته باشد علامت هشدار دهنده‌ای را محسوب می‌شود.
۴. شکل گیری تکه ‌های قرمز بر روی پوست شما
این تکه‌های قرمز می‌توانند با خارش همراه باشند. این نوع از ضایعات پوستی به ندرت سرطانی هستند اما برخی از مبتلایان به سرطان پوست در ابتدا درگیر این تکه‌های قرمز در سطح پوست خود بودند.
۵. خط و خال جدید بر روی پوست یا تغییر روی خال هایی که قبلا داشته اید
اولین نشانه ملانوم(تومور بدخیم پوستی) را می‌توان خط و خال‌های جدیدی که روی پوست پدید می‌آید عنوان کرد. همچنین خال‌های پوستی‌تان ناگهان تغییر طاهر می‌دهند. به عبارتی اگر خال‌ها بزرگتر شدند و تغییر ظاهر دادند و البته اگر این تغییرات با خونریزی، درد و خارش همراه بود احتمالا درگیر سرطان پوست شده‌اید.