اولین عمل کاتاراکت اردک در جهان، در تبریز انجام شد

انستیتو تحقیقات ایرانیان ترکیه _اولین عمل کاتاراکت اردک در جهان در تبریز به طور موفقیت آمیز انجام شد.

به گزارشآوینی نیوز، این عمل توسط بیهوشی و دکتر بهنام غفار زاده، متخصص چشم دکتر مهدی زنگباری متخصص انجام شد.

دکتر بهنام غفاززاده با بیان این که تا کنون عمل کاتاراکت اردک در جهان گزارش نشده است، گفت: این عمل برای اولین بار در جهان است که بر روی اردک انجام می‌شود و هیچ تجربه‌ای در این باره وجود ندارد؛ چرا که عمل چشم اردک اندکی با عمل چشم انسان متفاوت است.

وی افزود: این عمل توسط تجهیزات دامپزشکی ممکن نبود، از این رو تصمیم گرفته شد تا در این عمل از تجهیزات عمل چشم انسان استفاده شود.

وی تاکید کرد: این قبیل حرکات بسیار قابل تحسین است و این عمل می‌تواند گام مثبتی در راستای فرهنگ‌سازی مهربانی با حیوانات باشد.

غفارزاده خاطرنشان کرد: نتیجه‌ی عمل تا حدی در همان وحله‌ی عمل مشخص می‌شود. اما پس از طی دو الی سه روز و پس از اتجام معاینات در روز یکشنبه‌ی هفته‌ی آتی نتیجه کاملا مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه پزشکان و کادر پزشکی این عمل نسبت به نتیجه خوش بین هستند، گفت: این اردک که مالکانش او را اودو نام داده‌اند، به دلیل عدم بینایی چشم چپ سر خود را به سمت منبع نور و صدا برمی‌گرداند و به گفته‌ی مالک درد نیز دارد و تیم پزشکی نهایت تلاش خود را برای بهبود اودو خواهند کرد.

اندرزی، مالک اردک نیز در این رابطه بیان کرد: این اردک که هنگام خرید جوجه اردک بود، اکنون ۹ سال است که نزد ما زندگی می‌کند و به عنوان یک عضو از خانواده پذیرفته شده است.

وی با اشاره به وابستگی اردک به او گفت: محبت بیش از حد ما به او سبب ایجاد دلبستگی محکمی بین او و ما شد و بالاخره این وابستگی مشکل ساز شد و روزی در حالی که اردک به دنبال من می‎دودید تا از بیرون رفتنم جلوگیری کند، سرش لای لولای در ماند و چشم چپش سفید شد.

وی افزود: پس از تحقیق فراوان تصمیم گرفتم تا او را نزد چشم پزشک ببرم و پس از آسیب به چشمش متوجه شدم که او بینایی اش را از دست داده و درد می کشد. از این رو مجبور می‌شدم تا غذا را با دستم به او بدهم.

وی خاطرنشان کرد: اودو علاوه بر گیاه و دانه‌ی پرندگان، انواع غذاهای انسانی حتی پیتزا و خورشت هم می‌خورد.

به گفته‎ی پزشک متخصص این عمل که ۳۰ دقیقه به طول انجامید، سه الی چهار برابر زمان صرف شده برای عمل چشم انسان زمان برد و استرس آن نیز بیش از عمل چشم انسان بود. همچنین عمل موفقیت آمیز بوده و نتیجه‌ی آن روز یکشنبه هفت خرداد ماه سال جاری اعلام خواهد شد.