انتشار کتاب «جغرافیای ایران» در خجند

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _چاپ دوم کتاب دانشگاهی «جغرافیای ایران» به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند به خط سیریلیک، منتشر شد.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، چاپ دوم کتاب دانشگاهی «جغرافیای ایران» ویژه دانشجویان کرسی زبان فارسی به همت وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند به خط سیریلیک، منتشر شد.

این کتاب توسط مهرنساء آچیل اوه، استاد دانشکده شرقشناسی دانشگاه دولتی خجند با همکاری وابستگی فرهنگی کشورمان فراهم آمده و توسط مؤسسه انتشاراتی «ناشر» در ۱۸۰ صفحه همراه با عکس‌ها و نقشه‌های رنگی با جلد گالینگور چاپ شده است.

دانشجویان کرسی‌های زبان فارسی در دانشگاه‌های تاجیکستان در سال دوم تحصیل، درس جغرافیای ایران را برای آشنایی با پدیده‌های طبیعی، جمعیتی، ویژگی‌های زیست محیطی و گردشگری نواحی مختلف ایران می‌گذرانند که تاکنون کتاب ویژه‌‌ای برای این درس تدوین نشده بود.

این کتاب علاوه بر مقدمه و فصلی حاوی «۵۰ پرسش از درس‌ها»، مشتمل بر فصل‌هایی چون «معلومات عمومی؛ جمعیت و تاریخچه»، «تقسیمات کشوری، ادیان و مذاهب رسمی، اقتصادیات و صنعت»، «استان تهران»، «استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی»، «استان‌های گلستان و قم»، «استان‌های مازندران و اردبیل»، «استان‌های زنجان و اصفهان»، «استان‌های گیلان، کردستان، چهارمحال و بختیاری»، «استان‌های کهکیلویه و بویراحمد، سمنان، لرستان»، «استان‌های آذربایجان شرقی و غربی»، «استان‌های همدان و کرمانشاه»، «استان‌های فارس، یزد و بوشهر»، «استان‌های هرمزگان و خوزستان»، «استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، ایلام»، «استان‌های مرکزی، قزوین، البرز»، «توضیح لغات» و «تصاویر ایران» می‌شود.

در کتاب جغرافیای ایران با اشاره به موادی از قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اطلاعاتی در خصوص حقوق و وضعیت زندگی ادیان مختلف در ایران از جمله حق داشتن نماینده در مجلس شورای اسلامی، تعداد عبادتگاه‌ها و پراکندگی جمعیت آنها ارائه شده است. همچنین با استفاده از نقشه و نمودار اطلاعاتی در خصوص زبان، خط، نشان رسمی و پرچم جمهوری اسلامی ایران، نام ماه‌های ایرانی و سالشماری هجری شمسی به خوانندگان عرضه شده است.

چاپ نخست این کتاب دو سال پیش با همکاری دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی خجند منتشر شد و مورد توجه دانشجویان و کرسی‌های فارسی در دیگر دانشگاه‌های تاجیکستان قرار گرفت و چاپ تازه این کتاب که با توضیحات، تصاویر و نقشه‌های جدید منتشر شده در اختیار این دانشگاه‌ها نیز قرار می‌گیرد.