کشف ردپای دایناسورهای پردار در ایران توسط عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان و با همکاری استادان دانشگاه های پکن و کلرادو

انستیتوتحقیقات ایرانیان ترکیه _ دکتر نصراله عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان با همکاری استادان دانشگاه‌های پکن و کلرادو موفق به یافتن ردپای دایناسورهای پردار در ایران شدند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در پی کشف مجموعه غنی از ردپای دایناسورها در البرز مرکزی، پژوهش‌های اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که در میان این خزندگان انقراض یافته، دایناسورهای پردار از گروه دونده خزندگان (Dromaeosauridae ) نیز در ایران زندگی کرده‌اند.

دکتر نصراله عباسی دیرینه شناس و دانشیار گروه زمین شناسی دانشگاه زنجان با همکاری پروفسور لیدا زینگ از دانشگاه علوم زمین پکن و پروفسور مارتین لوکلی از دانشگاه کلرادو با بررسی رسوبات ژوراسیک میانی منطقه بلده استان مازندران ردپای دایناسورهای دو انگشتی یافته‌اند که مربوط به گروه دایناسورهای پیراپرنده (Paraves ) هستند. قدمت این ردپاها به ۱۷۰ میلیون سال پیش برمی‌گردد.

این کشف از دو جنبه اهمیت دارد. یکی اینکه زیست دایناسورهای پردار را در ایران به اثبات می‌رساند و دیگر اینکه وجود ردپای دوانگشتی دایناسورهای پردار پیش‌تر از زمان کرتاسه کمتر شناخته شده است و وجود ردپای این گروه از دایناسورها در زمان‌های قدیمی‌تر همراه با ابهاماتی است. شاید با این یافته که چهارمین در نوع خود در سطح دنیاست در بازسازی چگونگی پراکنش این دسته از دایناسورها در زمان پیش از کرتاسه گام برداشت.

گفتنی است نتایج این مطالعات در مجله تخصصی Historical Biology به صورت برخط در دسترس قرار گرفته است.